To že je Gruzie nádherná země s dobrou kuchyní a příjemnými lidmi jsem tak nějak tušil již před cestou.
To že je Gruzie nádherná země s dobrou kuchyní a příjemnými lidmi jsem tak nějak tušil již před cestou.
Je to nádherná země s prima lidmi, během dvou pobytů jsem tu opakovaně prožíval silné zážitky.
Spaní v chevsurské věži v Šatili bylo asi nejexotičtěší ubytování, které jsem zažil.
Skvělé cesty pro horská kola ve fantastických přírodních kulisách, prohýbající se stoly se zajímavými jídlíčky...
Gruzínské stolování se řídí starými tradicemi, podléhá přísnému rituálu. Hlavní postavou u stolu je tzv. tamada, jímž se může stát buď nejstarší, nebo nejduchaplnější a nejvtipnější stolovník. Jde-li o velkou hostinu s mnoha účastníky, zvolí si tamada své pomocníky tzv. tolumbaše nebo tramadis moadgile (zástupce tamady). Tamada je skutečně hlavou a organizátorem hostiny, jeho přípitky následují jeden za druhým v přesném a neměnném pořadí a každý je třeba pozorně vyslechnout, ocenit krásu stylu a hloubku vyřčeného.
Když tamada pronáší přípitek, nesmí ho nikdo přerušit. Jeho pomocníci, stejně jako ostatní hosté, mohou jen doplňovat a rozvíjet další přípitky. Chcete-li sami pronést přípitek, vyžádejte si souhlas tamady, abyste se nedostali do trapné situace. Hostinu zpravidla provázejí žerty, hudba, soutěže v tanci a gruzínské hodovní písně.
Při gruzínské hostině se vypije mnoho vína. Pije se většinou z malých decových skleniček, ale většinou do dna. Nezapomeňte na to a dobře odhadněte své síly – kdybyste se odmítli napít při dalším přípitku, mohli byste urazit hostitele. Ženy jsou ovšem z této povinnosti vyjmuty, nemusí připíjet.
Může se vám stát, že vám v gruzínské restauraci pošlou na váš stůl víno a ovoce docela cizí lidé, nebo vás pozvou ke svému stolu. Nemělo by vás to překvapit – v Gruzii je to zvykem. V obou případech přistupte k jejich stolu, vestoje pozvednete číši, připijte jim na zdraví a poděkujte.
Gruzínci mají přísloví: “სტუმარი ღვთისაა” – “host do domu bůh do domu” jestliže host přišel, je to jakoby slunce vyšlo. Odešel-li, slunce s ním pro hostitele zapadlo…
Turisté, kteří jsou v Gruzii, si ovšem nemohou nechat ujít příležitost seznámit se s gruzínskou kuchyni, která se vydobyla již tradiční mezinárodní uznání. Gruzínské způsoby přípravy pokrmu se utvářely po staletí a vyznačují se rozmanitým použitím rozličných přísad a koření, které dodávají pokrmům zvláštní, neopakovatelnou chuť.
Gruzínská kuchyně oplývá především velkým množstvím příloh a doplňků, které se podávají k pokrmům z masa, ryb a ovoce a které se skládají z aromatické zeleniny, sýrů, ostrých přísad ( ტყემალი tkemali, საწებელი sacebeli). Vyjmenujeme jen některé z nich.
Předkrmy:
ხაჭაპური chačapuri, აჩმა ačma, (koláče či pirohy se sýrovou nádivkou)
ლობიო lobio (fazole) které každý kuchař připravuje podle vlastního receptu
ბადრიჯანი badridžani (lilky) plněné zvlášť připravenou ořechovou nádivkou v octě, s kořením a s granátovými zrny
სულუგუნი suluguni – na oleji opečený sýr
გებჟალია gebžalia – sýr se zvlášť připravenou nádivkou v bílém jogurtu s čerstvou mátou
ფხალი pchali – nakrájená nať mladé řepy s roztlučeným červeným pepřem, vlašskými ořechy,z rostlinných přísad a granátovými zrny
მუჟუჟი mužuži – huspenina z vepřových nožiček naložené na vinném octě
ცოცხალი cocchali – uvařené drobné říční ryby, celé
I nejvybíravějšícho labužníka uvedou v nadšení gruzínské polévky:
ჩიხირთმა čichirtma – polévka ze slepice nebo skopového masa se šlehanými vejci, octem, zeleninou a skořicí
ხარჩო charčo – polévka z masa a třené rýže, s černým a červeným vonným pepřem
Z hlavních jídel doporučujeme ochutnat:
ქათამი ნივრის წვენში Katami nivris tsvenši – pečené kuře s česnekovou -ořechovou omáčkou
საცივი Sacivi – vařená krůta v ostře aromatické ořechové omáčce
თევზის საცივი Thevzis sacivi – ryba v ostře aromatické ořechové omáčce
ჩაქაფული Čakhaphuli – telecí nebo skopové maso v kyselé omáčce z hřebíčku s estragonem
ჩახოხბილი Čachochbili – z drůbeže nebo skopového masa s dušenými rajskými jablíčky, pepřem, zeleninou.
ჩანახი Čanachi – pokrm ze skopového masa, baklažánů, brambor, rajských jablíček s kořením, který se podává a připravuje v hliněných šálcích. Podobné je ჩანახი თიხის ქოთანში čanachi Thichis khotanši.
კუპატი Kupati – klobása opečena do podkovy a naplněná drobně nakrájeným vepřovým, hovězím a skopovým masem, přísady a granátovými zrny kořením
ხინკალი Chinkali – plněné knedlíčky či taštičky s mletým masem s různým kořením, případně se sýrem či houbami, neopakovatelné!
ღომი Gomi mamaliga – zahuštěná kukuřičná kaše (polenta), podává se zvláště smaženým pokrmům. Do horké kaše se vkládá sýr Suluguni.
Oblíbené jsou šašliky – připravuji se ze skopového, vepřového nebo telecího masa.
მჭადი mčadi – placky z polo-hladké kukuřičné mouky.
გოზინაყი gozinaki – typická národní sladká pochoutka z jader lískových oříšku a medu.
Gruzínský chleb ლავაში Lavaši se peče ve zvláštních pecích, které se podobají obrácené velké hliněné kádi, na jejímž dne hoří dřevěné uhlí. Pekař vrhá kousky těsta dolů a ty se přilepí na rozpálenou stěnu nad ohništěm. Po určitě době se hotové placky vytahují dlouhým bidlem z pece. V poslední době se místo dřevěného uhlí používá elektrického vytápění pece ( daň 21 století), což ale nemá vliv na chuť pečeného chleba.
Můžete ochutnat i kukuřičné placky მჭადი mčadi.
Tradiční gruzínskou metodu výroby vína s použitím podzemních hliněných nádob na fermentaci, známých jako kvevri, zařadila UNESCO (UNESCO) do seznamu chráněného nemateriálního kulturního dědictví a tento způsob výroby chrání svou značkou UNESCO.
Metoda kvevri (Křehké hliněné amfory kvevri ) tedy po staletí přežívala jen v místě svého vzniku – v oblasti Jižního Kavkazu, v Gruzii.
Víno v nádobách takto během zrání získává výraznou zemitou příchuť. Tato tradiční metoda kvašení je stará přibližně 8000 let.
Při vykopávkách v oblasti dnešní Gruzie archeologové objevili pecičky kulturní vinné révy pocházející ze 7. tisíciletí před naším letopočtem. Symbolika vinné révy se objevuje ve výzdobě nejstarších gruzínských kostelů, folkloru, na ikonách, v lidových písních. Gruzii, považují vědci za kolébku pěstování vinné révy a výroby vína.
Většinu textů na této straně připravil pan Sergo Matkava, za což mu patří náš velký dík.
Zajímavé články o Gruzii publikuje pan Tomáš Kučera. Zde o víně Kvevri: http://reportermagazin.cz/gruzinsky-buh-vina-zije-v-kvevri/.