Co se dá v Gruzii zažít

Názory účastníků

Názor - Michal Lobkowicz

To že je Gruzie nádherná země s dobrou kuchyní a příjemnými lidmi jsem tak nějak tušil již před cestou.

Názor - František Šalanda

Je to nádherná země s prima lidmi, během dvou pobytů jsem tu opakovaně prožíval silné zážitky.

Názor - Miloš Urban

Spaní v chevsurské věži v Šatili bylo asi nejexotičtěší ubytování, které jsem zažil.

Názor - Zdeněk Kukal

Skvělé cesty pro horská kola ve fantastických přírodních kulisách, prohýbající se stoly se zajímavými jídlíčky...

Staňte se Přáteli Gruzie, vydejte se s námi do Gruzie

Možnosti aktivit:

  • Výpravy po nejkrásnějších místech Gruzie
  • Výstupy na vysokohorské vrcholky
  • Rajdy konne – několikadenní výlety na koních
  • Cykloturistika – poznávání Gruzie ze sedla kola
  • Bird watching – ornitologické výpravy
  • Rafting – sjíždění některých úseků podhorských řek
  • Lyžování
  • Ubytování, doprava, konzultace

Co nabízíme?

Pro členy i nečleny spolku Přátel Gruzie můžeme zajistit aktivity v Gruzii, které jsem připravili ve spolupráci s našimi gruzínskými partnery. Nabízíme program především pro skupiny přátel, ale i pro jednotlivce. Rádi se přizpůsobíme Vašim požadavkům, přáním i cenovým představám. Dokážeme připravit skvělý program jak pro náročnou klientelu, tak klasické trekaře s vlastním spacákem.

Účastí na aktivitě se stáváte členy klubu. Můžete ho však kdykoli opustit. Ke členství nikoho nenutíme. Vycházíme z názoru, že z každého, kdo Gruzii navštíví, se automaticky stává Přítel Gruzie :).

Výpravy

Základem jsou výpravy (road tripy) – putování po nejkrásnějších místech v Gruzii. Navrhujeme několik tras dle délky pobytu (viz odkaz Výpravy do Gruzie). Počet dní i program je však jen na vás. Cestu lze zaměřit na hory, památky či města. Doprava je zajištěna terénními vozy Delica Mitsubishi pro 5 osob a průvodce, případně Jeepem, řidiči Zviad Esebua, David Chincharauli a další. Na výpravy s vámi pojedeme buď my, nebo vás svěříme do rukou Vojtěcha Kubce či Báry Divišové.

Vysokohorské výstupy

V horách můžete podniknout vysokohorské výstupy. Spolupracujeme se zkušenými vůdci Soso Vardanidzem a Djabou, s nimiž jsme již zdolali Kazbeg a několik nižších vrcholů. Materiál (lana, mačky, sedáky, cepín) lze zapůjčit na místě. Nutné je vlastní pojištění.

Koně

Kavkazané velmi dobře ovládají jízdu na koních. Milovníkům koní nabízíme unikátní 5 – 7 denní putování v koňském sedle po liduprázdných horských údolích a vršcích v Khevsureti a Tusheti. Výpravy vede Jacek Jasinski, „hrdina jezdeckého cestovního ruchu Kavkazu“, polský architekt, historik a archeolog s hlubokými znalostmi gruzínských reálií i vynikající kuchař. Spaní ve vlastních stanech.

Cykloturistika

Gruzie skýtá velké množství málo frekventovaných asfaltových, ale především neasfaltových cest jak v horách, tak v nížinách. Nabízíme devítidenní okruh po Svanetii, Rače – Lečchumi a Imereti s doprovodným vozidlem, spaním v rodinných guest housech a několika pěšími výlety.

Bird watching – ornitologické výpravy

V Gruzii je na relativně malém území velké množství různých ekosystémů. Ptáky je možné pozorovat na velmi odlišných stanovištích nepříliš vzdálených od sebe. Ptačím rájem provází zkušený ornitolog Gia Gianashvili.

Ornitologové se většinou zaměřují na “velkou pětku” (Velekur kavkazský, Tetřívek kavkazský, Hýl velký, Rehek bělokřídlý, Budníček černonohý), ale je možné pozorovat i mnoho jiných druhů: zedníček skalní, konipas citronový, pěnkava sněžná, pěnice vlašská a desítky dalších druhů. K běžným dravcům patří orlosup bradatý, sup bělohlavý, orel skalní, orel, sokol stěhovavý, káně bělochvostá či krahujec.

Rafting

Divoké podhorské řeky lákají k raftingu. Vodáci z klubu Jomardi nabízejí kratší výlety na Mtiuleti Aragvi či Pshavi Aragvi i vícedenní splutí Mtkvari.

Lyžování

Pokud si chcete zalyžovat podobně, jako na Chopku, ale bydlet při tom v rázovitém horské vesnici plné krásných dřevěných domků s terasami (s minimem ohyzdných novostaveb hotelů) a užívat jak velmi slunečného podnebí, tak gruzínské pohostinnosti, doporučujeme Bakuriani (1700 m.n.m). Je zde 12 sjezdovek různé náročnosti. Nacházejí se v nadmořské výšce od 1800 do 2850 m.n.m., celková délka je 10 km. Lze spojit s výlety do okolí.

Gudauri (2 200 m.n.m.), nejznámější středisko, nabízí vysokohorské lyžování ve výšce

1 990 – 3 307 m.n.m. a hotelový komfort srovnatelný s Evropou, to vše pouhé 2 hodiny cesty od Tbilisi. Je to příležitost zalyžovat si v nejvyšších horách evropského kontinentu za nesrovnatelně nižší ceny, než třeba v Alpách. K dispozici je 60 km sjezdovek. Lákadlem je jistě heliskiing a freeridy pod vedením zkušených průvodců.

Doprava, ubytování

Mezi nejnebezpečnější aktivity v Gruzii patří cestování autem (tedy kromě přecházení ulice). Skupinám i jednotlivcům doporučíme spolehlivé řidiče.

Zajistíme pronájem auta s řidičem (doporučujeme), či bez něj.

Poradíme s vnitrostátní dopravou autobusy, maršrutkami i vlaky.

Zajistíme letenky do Gruzie dle vašich požadavků, případně poradíme, jak je zakoupit nejvýhodněji.

Umíme zajistit ubytování od nejlevnějšího po nejdražší, ale především vyzkoušené rodinné penziony s výbornou kuchyní.

Konzultace

Rádi vám poradíme s přípravou vašeho vlastního programu i s pohybem po Gruzii.

Copyright © 2015 – 2024 Všechna práva vyhrazena